%20 İNDİRİM %20 İNDİRİM %20 İNDİRİM %20 İNDİRİM %20 İNDİRİM %20 İNDİRİM
NET %20 İNDİRİM SİZLERİ BEKLİYOR NET %20 İNDİRİM SİZLERİ BEKLİYOR NET %20 İNDİRİM SİZLERİ BEKLİYOR NET %20 İNDİRİM SİZLERİ BEKLİYOR

Ten Rengine Göre Kıyafet Seçimi Nasıl Olmalı

Tarih: 11.08.2023 21:23
Ten Rengine Göre Kıyafet Seçimi Nasıl Olmalı

Kıyafet seçiminde renkoldukça önemli bir rol oynar.Doğru tarzı vekendi bedeninizeuyan kıyafeti, hattaen trend kıyafetleriseçseniz bile, renk seçimikombininizin uyumsuz olmasına ve hoşunuza gitmeyen bir sonuç doğurmasına sebep olabilir. Peki nasıl renk seçmeliyiz? En önemli faktörlerden biri ten renginizi belirlemek ve ona göre renk seçmektir. Nasıl makyaj yaparken ten rengimize göre ürün alıyorsak, kıyafetlerde de benzer adımlarla harika sonuçlar doğuran renk seçimleri yapabiliriz. Hadi gelin birlikte ten renginizi nasıl belirleyeceğinize ve hangi ten rengine hangi renkler uyuyor bir göz atalım.

Ten renginizi belirleme

Herkes için geçerli olmamakla birlikte, saçlarınız kızıl renk veya sarı, açık kumralsa ve güneşten çabuk etkileniyorsanız genellikle beyaz, güneşte kızarmak yerine bronzlaşıyorsanız buğday tenli, teniniz daha koyu ve güneşten çok etkilenmiyorsanız esmer tenlisinizdir. 

Bunun yanı sıra alt tonunuzu belirlemek de çok önemlidir. Üç tür alt ton vardır: soğuk, sıcak ve nötr.  Cilt alt tonunu belirlemek için damar rengini ve bronzlaşmanıza bakabilirsiniz. Mavi veya mor damarlar soğuk alt tona işaret ederken, yeşil damarlar sıcak alt tona işaret edebilir. Damar renginiz mavi mi mor mu karar veremiyorsanız nötr alt tona sahip olabilirsiniz. Hızlıca bronzlaşıyor ve nadiren yanıyorsanız, sıcak veya nötr alt tona sahip olabilirsiniz. Yanma eğilimi gösterip bronzlaşmıyorsanız, soğuk alt tona sahip olabilirsiniz. 

Şimdi asıl konumuza gelelim, ten rengine göre kıyafet seçimi nasıl olmalı? 

Beyaz Ten (Açık Ten)

Koyu renkler, örneğin gri, kahverengi, bordo, yeşil, lacivert ve mavi tonları, ten renginizle kontrast oluşturabilir. Bunun yanı sıra pembe, siyah, kırmızı, mor, krem ve yeşil gibi renkler açık teninize hitap ederek ve hoş bir kontrast yaratabilir ve ortaya güzel sonuçlar çıkarabilir.

Eğer alt tonunuz soğuksa, açık tenle iyi uyum sağlayan pastel renkler, yumuşak maviler, lavantalar ve pembeler gibi soğuk renkleri tercih edebilirsiniz. Nötr alt ton için beyaz, bej ve açık gri gibi nötr renkler sade ve zarif bir görünüm elde etmenizi sağlayabilir. Sıcak alt tonlu beyaz ten için ten renginizi tamamlayacak sıcak nötr renkleri, örneğin toprak tonlarını, sıcak kırmızıları, altın sarıları ve canlı yeşilleri tercih edebilirsiniz.

Buğday Ten

Buğday tenliler bu konuda biraz daha şanslılar, çünkü ne giyse yakışır lafı tam onlar için söylenmiş! Genel olarak, buğday tenli kişilere her renk yakışsa da açık tonlar daha hoş bir görünüm sağlar. 

Eğer doğal renklerin açık tonlarını tercih ediyorsanız, bej yerine kum rengini tercih edebilir veya mor tonlarını denemeyi düşünüyorsanız leylak yerine macentayı deneyebilirsiniz.

Buğday tenliler sarı veya yeşil alt tonlarına sahiptir, bu nedenle yeşil, sarı ve kahverengi gibi renklerden uzak durmak isteyebilirsiniz. Ayrıca, beyaz veya tonlarında bir kombin yapmayı düşünüyorsanız, cildinizin güneşte bronzlaşma eğilimini göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Alt tonunuz sıcak ise kırmızı, turuncu, sarı ve yeşil gibi toprak tonları buğday tenin sıcaklığını artırabilir. Zümrüt yeşili, safir mavisi ve derin mor renkleri gibi canlı mücevher tonları çarpıcı bir kontrast sağlayabilir ve buğday tenin daha nört görünmesini sağlar. Soğuk alt tonlu buğday tenler için derin maviler (lacivert, çivit),soğuk yeşiller (zümrüt, deniz mavisi),menekşe ve erik tonları ve gümüş gibi renkler ten renginize yakışabilir.

Esmer/Koyu Ten

Esmer/Koyu tenli iseniz canlı renklerin yanı sıra metal renkleri de tercih edebilirsiniz. Elektrik mavisi, fuşya ve zengin kırmızı renkleri gibi canlı renkler dikkat çekici görünmenizi sağlayabilir. Koyu kahverengiler, sıcak turuncular ve koyu yeşiller gibi toprak tonları da teninizin rengiyle uyum sağlayabilir. Açık pasteller yeterli kontrastlığı sağlayamayabilirler, bu yüzden açık pastel seçimlerinizde daha dikkatli olmak isteyebilirsiniz.

Soğuk alt tonlar derin maviler, zümrüt yeşilleri, zengin morlar ve fuşya gibi mücevher tonlu renklerle daha iyi görünür. Sıcak alt tonlar; sıcak kahverengiler, koyu turuncular, canlı sarılar ve koyu kırmızılar gibi toprak tonlarıyla iyi uyum sağlar. Nötr alt tonlar ise daha çok çeşitliliğe açıktır. Griler ve lacivertler gibi nötr tonların yanı sıra hem soğuk hem de sıcak tonlar üzerinizde iyi duracaktır.

Unutmayın ki sizin tercihleriniz ve kendinize yakıştırdığınız renk en önemlisidir. Her ne kadar belli renkler belli tonlarla uyumlu olsa da sizin nasıl rahat hissettiğiniz daha önemlidir. Behice Sağlamı ziyaret ederek farklı renkleri ve rahat kıyafetleri keşfedin ve kendinize en uygun kıyafeti kolayca bulun. Yukarıdaki menüler aracılığıyla birbirinden şık elbiselere göz atabilir, kendinizi yeni tarzlar ile ifade etme şansını yakalayabilirsiniz.

Kaynaklar: https://effortlessgent.com/best-clothing-colors-skin-tone/

https://www.patchington.com/blogs/news/how-to-pick-the-best-colors-for-your-skin-tone 

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...