NET %15 İNDİRİM SİZLERİ BEKLİYOR NET %15 İNDİRİM SİZLERİ BEKLİYOR NET %15 İNDİRİM SİZLERİ BEKLİYOR NET %15 İNDİRİM SİZLERİ BEKLİYOR

Kendi Bedenimi Nasıl Öğrenebilirim? 

Tarih: 26.03.2023 16:58
Kendi Bedenimi Nasıl Öğrenebilirim? 

Doğru beden ölçüsü, kıyafet seçiminin doğru yapılabilmesi adına önem arz etmektedir. Vücuda tam oturmayan ve pot görünen kıyafetler, günlük hayatta sıkıntı oluşturmaktadır. Aşırı bol veya aşırı dar kıyafet seçimi, genel görünüş bütünlüğünün bozulmasına neden olmaktadır. Bu durumların önüne geçebilmek adına, vücut ölçülerinin iyi bir şekilde belirlenmesi gerekmektedir. 

Beden ölçümü yapmak, maruza yardımıyla bireysel olarak da gerçekleşebilmektedir. Kişiler, doğru adımları sırasıyla uygulayarak; kendi beden ölçülerini kolay bir şekilde belirleyebilmektedir. Bu blog içeriğinde sizler için doğru beden ölçümünün aşamalarını incelemekteyiz. Doğru beden ölçümü yapmak ve vücut hatlarınızı keşfetmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz. 

Doğru Beden Ölçümü Nasıl Yapılır? 

Doğru beden ölçümünün yapılabilmesi için mezura ve benzeri ölçüm araçlarından faydalanmak gerekmektedir. Kıyafet çeşitlerinin vücuda uygun seçilmesi, beden ölçülerinin tam olarak bilinmesi ile mümkün hale gelmektedir. Vücut uzuvların tümü, beden ölçümü aşamalarına dâhil edilmektedir. Ölçülerini bilen kişiler, kıyafet seçimi konusunda daha doğru tercihler yapmaktadır. 

Ölçüsü alınacak olan vücut uzvunun, tamamen çıplak olması gerekmektedir. Ölçünün doğru çıkması adına, doğru ölçüm yapan araçlardan yararlanılmalıdır. Mezura, söz konusu işlemin doğru bir şekilde yapılmasına olanak tanımaktadır. Vücut üzerinde mezura ile ölçüm yaparken, söz konusu bölgenin sıkıştırılmadığından emin olunması gerekmektedir. 

Doğru Beden Ölçümü Neden Önemlidir?

Beden ölçümü yapmak, çoğu kişi için zor ve karmaşık görülse de; son derece pratik bir kaç aşamadan oluşmaktadır. Doğru beden ölçümü, tüm bu aşamaların dikkatli bir şekilde yürütülmesi ile öğrenilmektedir. Mezura adı verilen ölçüm aleti, beden ölçülerinin somut bir şekilde alınmasına olanak tanımaktadır. Tüm ölçüm adımlarında, mezuradan yararlanmak gerekmektedir. 

Doğru beden ölçümü, kıyafet seçiminin uygun yapılabilmesi adına önem arz etmektedir. Kendi beden ölçülerini bilen ve tüm vücut hatlarına hâkim olan kişiler, kıyafet seçiminde daha doğru tercihler yapmaktadır. Beden ölçümünün tam olarak doğru olabilmesi için ise uygun adımların sırasıyla uygulanması gerekmektedir. Mezura, beden ölçümünün doğru yapılmasına olanak tanımaktadır. 

Mezura ile Beden Ölçümü

Mezura ile beden ölçümü, son derece pratik olan ve net sonuçlar veren bir yöntem olarak tanımlanmaktadır. Bel ve göğüs gibi bölgelerin, en doğru şekilde ölçülmesine olanak tanıyan mezura; eczane veya spor mağazalarında satılmaktadır. Bu ürünün ivedilikle edinilmesi, beden ölçümü sürecinin daha pratik ilerlemesine olanak tanımaktadır. 

Ölçülecek olan vücut bölgesi, mezura ile sarılmaktadır. Doğru çalışan bir mezura, söz konusu bölgenin net ölçülerini hızlı bir şekilde vermektedir. Alınan ölçüm, uygun alanlara not edilmelidir. Daha sonra ise beden tabloları üzerinden eşleştirme yapılarak uygun beden ölçülerine ulaşılmaktadır. Kıyafet seçiminin daha doğru yapılması için bu adımların dikkate alınması gerekmektedir.

Bel ve göğüs ölçüsü; sweatshirt ve gömlek gibi kıyafetlerin daha doğru seçilmesine olanak tanımaktadır. Kalça ve basen ölçüsü işe etek ve pantolon modellerinin doğru seçilmesini sağlamaktadır. Tüm vücut ölçülerinin bilinmesiyle, kıyafet seçiminin daha doğru parçalardan oluşması sağlanmaktadır. Belirli aralıklarla vücut ölçümü yapıldığında, kilo kontrol çalışmalarında da avantaj kazanılmaktadır. 

Bel Ölçüsü Nasıl Alınır?

Bel ölçüsü, mezuranın bel ve göbek çevresini ölmesiyle alınmaktadır. Göbek deliğinin bir cm altı, doğru bel genişliğini vermektedir. Bu işlem esnasında mezuranın doğru bir şekilde tutulması; yanlış sonuç çıkmaması adına önem arz etmektedir. Bel ölçülerinin ifade ettiği beden aralıkları şu şekildedir:

Bel genişliğini 66cm’den az olması; üst giyim bedeninin 24, 34 ve XS olduğu anlamına gelmektedir. 

Bel genişliğini 70 – 74 cm aralığında olması; üst giyim bedenin 26, 36 ve S olduğu anlamına gelmektedir. 

Bel genişliğinin 74 – 78 cm aralığında olması; üst giyim bedeninin 28, 38 ve M olduğu anlamına gelmektedir. 

Bel genişliğinin 78 – 83 cm aralığında olması; üst giyim bedeninin 30, 40 ve L olduğu anlamına gelmektedir. 

Bel genişliğinin 83 – 88 cm aralığında olması; üst giyim bedeninin 32, 42 ve XL olduğu anlamına gelmektedir. 

Beden ölçüleri, pantolon ve gömlek gibi kıyafetlerin daha doğru şekilde seçilmesine olanak tanımaktadır. Kalça ve göğüs gibi uzuvların da doğru bir şekilde ölçülmesi ile kıyafet seçimi daha kaliteli yapılabilmektedir. Vücut ölçülerinin sık sık güncellenmesi, kilo alma – verme dengesinin korunmasına da yardımcı olmaktadır. 

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...